Hírek
2011. Október 30. 14:13, vasárnap |
Külföld
Forrás: MTI
Hatalmas tömeg tüntetett az ETA ellen
Madridban szombaton ezrek tüntettek, követelve az ETA baszk terrorszervezet feltétel nélküli megadását és bocsánatkérését az áldozatoktól és hozzátartozóiktól.
Az ETA október 20-án jelentette be, hogy lemond az erőszakról, és felszólította Spanyolországot és Franciaországot, hogy kezdjenek tárgyalásokat Baszkföld függetlenségéről. A madridi tüntetést résztvevői egyperces némasággal emlékeztek a terror áldozataira, majd igazságszolgáltatást követeltek, azt, hogy a kormány semmiféle engedményt ne tegyen a terroristáknak, akinek feltétel nélkül meg kell adniuk magukat, és bocsánatot kell kérniük áldozataiktól.
Az ETA – amelyet az Európai Unió és az Egyesült Államok terrorista szervezetként tart számon – 43 éve folytat fegyveres harcot Baszkföld függetlenségének a kivívásáért. A merényletekben 829 embert ölt meg. A szervezet tavaly szeptemberben tűzszünetet, majd idén januárban végleges fegyverszünetet hirdetett, és kijelentette: hajlandó lehetővé tenni, hogy azt nemzetközi megfigyelők ellenőrizzék.
A spanyol kormány azonban elutasította az ajánlatot, mondván, hogy nem szerepel benne a szervezet teljes lefegyverzése. Mindettől függetlenül az ETA az utóbbi években meggyengült, mert számos tagját elfogták, és több fegyverraktárát felszámolták Spanyolországban, Franciaországban és Portugáliában is.
MTI
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 03. 08:00, kedd | Külföld
Robert Fico találkozót javasol az Európai Bizottság elnökével a Barátság kőolajvezeték ügyében
Robert Fico találkozót indítványoz Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével a Barátság kőolajvezetéken történő tranzit újraindításáról
2026. Március 03. 07:39, kedd | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump: a nagy hullám még hátravan
A \"nagy hullám még hátravan\" az Irán elleni offenzívából Donald Trump amerikai elnök szerint, aki hétfőn a CNN amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva úgy fogalmazott: \"még nem is kezdték el igazán keményen ütni őket\".
2026. Március 02. 15:00, hétfő | Külföld
Kínai külügyminiszter: egy szuverén állam vezetőjének nyílt meggyilkolása elfogadhatatlan
2026. Március 02. 10:00, hétfő | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump: Irán új vezetése tárgyalni akar
Irán új vezetése tárgyalni akar - közölte Donald Trump amerikai elnök a The Atlantic című lapnak nyilatkozva vasárnap, és hozzátette, hogy ő ezt el is fogadta.
